A házfelújítással járó felfordulás mégsem olyan rossz?

Mióta belekezdtünk a házfelújításba a férjemmel, olyan kupi van, hogy vendégeket fogadni szinte lehetetlen. A folyamatosan szálló és lerakódó porról már nem is beszélve. Szinte minden nap próbálok portalanítani, amikor csak tudok, de tudom, hogy ameddig nem fejeződnek be a munkálatok, addig ez mindennapos lesz. Nem szeretnék minden nap felmosni, mert nem tenne jót a sok vegyszer a parkettának, ezért próbálok olyan természetes módszereket keresni, amiknek sokszori használata sem árt a ház felületeinek. Hallottam már ecetes felmosóvízről, esetleg citromosról. A citrom használata után biztosan nagyon jó illattal telne meg az egész ház. A végén még talán teljesen átváltok természetes tisztítószerek használatára. Amíg a férjem a ház felújításával és szigetelésével van elfoglalva, addig kipróbálom valamelyik házi praktikát.

A férjem éppen egy szakemberrel együtt dolgozik a padlásfödém szigetelésén. Pontosabban a szakember végzi a munkát, csak a férjem nem tágít mellőle gondosan őrző tekintetével, és segít ha lehet. Már egy ideje beszéltünk róla, hogy a házfelújítás keretein belül be kéne végre iktatni a szigetelés dolgát is. Mivel nem olyan régen építkeztünk, ezért a padláson még nincs egyáltalán szigetelés. A szigeteléshez a Polart Master födém szigetelési támogatását vesszük igénybe, melynek során a padlásfödém szigetelése utáni költség 40%-át visszatéríthetik hála égnek számunkra. Azért döntöttünk úgy, hogy élünk a támogatás adta lehetőséggel, mert jelenleg, az építkezés után nincs módunk hitelfelvételre a házunk költséges leszigeteléséhez.

Ennek ellenére tudjuk, a szigetelés valóban nagyon fontos tényezője a ház építésének, lakhatásának és energiahatékonyságának. Az az alapvető haszna, hogy az „egyre drágább” meleget a házban tartja, a hideget pedig odakint. (Nyáron fordítva) Ha a házunk megfelelően szigetelt, akkor nem kell aggódnunk amiatt, hogy a fűtés feleslegesen megy és valójában a meleg kiszökik a ház falain található réseken. Ez hozzájárul a ház hőmegtartó képességéhez, ami azt jelenti, hogy éjszakánként a szobák nem hűlnek ki annyira. A jól szigetelt háznak nagy előnye, hogy a fűtés mértékéből vissza tudunk venni, mert a ház hőmegtartása növekszik, ezáltal pedig spórolhatunk a fűtésszámlán. A fűtés mértékének csökkentése pedig azt jelenti, hogy kevesebb az elégetett fosszilis energiahordozó továbbá. A jó minőségű szigetelés még a zaj megszűrésére is képes és a jövőben, ha ingatlanunk eladóvá válna, akkor az értékét is képes növelni így. Mindez a szigetelésnek köszönhető. Ezért tartom fontosnak, hogy jó minőségű szigeteléssel legyen ellátva a házunk.

A szigetelés ugyanis lehet rossz minőségű is, ha például nem a megfelelő anyagokat használta az, aki készítette, vagy esetleg nem a megfelelő sorrendben rétegezte az anyagokat. A padlásfödém szigetelése ugyanolyan fontos, mint a falaké, mégis sokan elhanyagolják. Pedig valójában onnan is könnyedén beáramolhat a hideg levegő, nyáron pedig a fülledt meleg. A padlásfödémünk szigetelése fújható szigetelőanyaggal történik a fujhato.hu-ról megtalált szaki közreműködésével. Ami lehetővé teszi az épület illesztései között található hézagok precízebb és hatékonyabb betömését. A férjem segédkezik ebben tehát, mivel a Polart Master weboldalán rábukkantunk arra a lehetőségre, hogy a munkamenet idejére, aki szeretne, az kollégaként dolgozhat a szigetelést végző szakemberrel. Mivel a férjem szereti saját kezével intézni a ház körüli teendőket, ezért mindenképpen ragaszkodott hozzá, hogy ő is ott legyen végig. A munka egy napig tarthat a szakember segítségével. És szerencsére a padlásfödém szigetelése nem jár akkora felfordulással, mint hittem.

Ameddig ők a padlásfödémen dolgoznak, addig én nyugodtan megpróbálhatom feltakarítani a hosszas házfelújítással járó felfordulást. De valójában mindez a felfordulás megéri, mert a végeredmény egy olyan ház lesz, amiben kényelmesen tudunk majd élni sok-sok évig.